top of page

5 מסכות שיש לכולנו ולמה חשוב להסיר אותן לפעמים


נסו לדמיין לעצמכם עולם שבו לאף אחד לא משנה באיזו מכונית אתם נוהגים, של איזה מותג הבגדים שלכם או באיזו עבודה אתם עוסקים? אתם יכולים להרגיש את תחושת החופש הזו? את היכולת לבצע בחירות בלי לחשוב כל הזמן על "מה אחרים יחשבו"?

אלא שבמציאות אכפת לנו מאוד. אנחנו מקבלים המון החלטות - מהבגדים שאנחנו לובשים, התמונות שאנחנו בוחרים לפרסם באינסטגרם ואפילו בחירת בני זוג או חברים - עם לא מעט משקל ל"מה אחרים יחשבו". לכן כולנו עוטים על פנינו מסכות - "דמויות" או תפקידים שאנחנו ממלאים כדי להתאים את עצמנו לסובבים אותנו. לרוב אנחנו אפילו לא שמים לב. אנו זקוקים למסכות (או לפחות חושבים שאנו זקוקים להן) על מנת להגן על עצמנו מפני חשיפה, כדי למצוא חן בעיני אחרים, או כי אנחנו חושבים ש"לשחק" דמות מסויימת יועיל לנו יותר בתוך סיטואציה. מסכות הן לא רעות בהכרח - הן מאפשרות לנו לעשות דברים שלא היינו יכולים לעשות אחרת. אבל יש להן גם חסרונות, והשימוש בהן גובה מאיתנו אנרגיה רגשית רבה.

אז אילו מסכות יש לכם?

בואו נעשה תרגיל קצר - חישבו על סיטואציות משמעותיות שהיו לכם בתקופה האחרונה - ראיון עבודה, שיחה עם חבר קרוב, מפגש משפחתי, דייט וכו' - ונסו לבדוק מה בסיטואציות האלה השתנה בהתנהגות שלכם. האם ניסיתם לרצות? להרשים? באיזה אופן?

יופי. הנה כמה דוגמאות למסכות נפוצות, שמצד אחד מאוד עוזרות, אבל מצד שני כדאי לשים לב לחסרונות שלהן:

מסכת "דובון אכפת-לי" - הפרסונה ה"חיובית"

מסיכת דובוני אכפת לי היא המסכה של "הכל מושלם".. זו שחיה בעולם שאין בו בעיות - קיטשי ממש. הכל אצלה תמיד יופי-טופי. זו מסיכה שלא חושפת שום פגמים ושום בעיות. חישבו על דף הפייסבוק שלכם - האם הוא מציג דברים שליליים או שהעולם שמשתקף דרכו נראה פשוט נפלא? וכששואלים אתכם מה שלומכם - האם אתם אומרים "נפלא" למרות שבפנים, בבטן - יש דברים שמציקים?

למה כדאי להסיר את מסכת דובון אכפת לי?

מצד אחד, זה נשמע טוב לא?הכי נפלא-סופר-דופר-שאפשר. אלא שדווקא חשיפה של החסרונות שלנו, של הפגמים ושל הקשיים היא חשובה. היא זו שמאפשרת לנו לאוורר אותם, ולגלות שגם לחברים שלנו יש את אותם הבעיות. אז רדו רגע מהענן שבקצה הקשת והסירו את מסיכת ה"דובון אכפת לי" שלכם.

מסכת סופר-מן - הפרסונה "החזקה"

אתם הכי החזקים בעולם ואין דבר שאתם לא יכולים להתמודד איתו. אני פוגשת את המסיכה הזו פעמים רבות דווקא אצל אנשים במשבר. אלו שאולי בדיוק זקוקים לעזרה. ואני רואה כיצד הם עוטים על עצמם את המסכה "החזקה". אנו משדרים לעולם כי אנו יכולים להתמודד עם הבעיות שלנו לבד, ובעצם לא זקוקים לעזרה.

למה כדאי להסיר את מסכת סופרמן?

כי אנחנו כן צריכים עזרה. זה כמובן חשוב מאוד להתמודד עם הבעיות וגם ביטחון עצמי הוא גורם חשוב בדרך שלנו להאמין בכך. אבל בה בעת חשוב להכיר בכך שאנו זקוקים לאנשים לצידינו. אפילו למילה הטובה שלהם או לאמפתיה - ולפעמים לעזרה של ממש. זה בעיקר חשוב למי שזקוק לטיפול או סתם לאוזן קשבת. אל תשכחו שגם לסופרמן יש את החולשות שלנו, הניחו בצד את הגלימה, חיזרו להיות קצת "קלרק קנט" ותרשו לעצמכם להודות שלא עם הכל אפשר להתמודד לבד.

מסכת אלברט איינשטיין - הפרסונה ה"אינטלקטואלית"

כולנו רוצים להרגיש מיוחדים, ואנחנו כנראה הטבענו באישיות שלנו את המחמאות שהיינו מקבלים מהמורים על הפגנת ידע. כל כך שמחנו לקבל את הפידבק החיובי הזה, מה שגרם לנו להמשיך להביע את ידיעותינו ודיעותינו בכל עניין ונושא - פוליטיקה, כלכלה מדע - או סתם לדעת בשביל אחרים מה טוב בשבילם.

למה כדאי להסיר את מסכת "אלברט איינשטיין"?

אל תשכחו שגם איינשטין אמר שבעצם סקרנות יותר חשובה מידע, ושלפני שאנחנו עוטים את "המסכה החכמה" שלנו ומראים איך אנחנו יודעים את הכל, עדיף לעצור ולהקשיב. האנשים שסביבכם יעריכו את זה יותר.

מסכת אימא תרזה - הפרסונה ה"נחמדה".

כולנו רוצים להיות אהובים ולרצות את הסביבה. זה גורם לנו לפעמים להיענות לכל בקשה שלהם בכל מחיר. לפעמים אנחנו חוששים שאם נעמיד את הצרכים שלנו במקום ראשון - ולא את אלו של הסביבה, אולי אחרים לא יחבבו אותנו. זה גורם לנו גם להסכים עם דיעותיהם של אחרים, לא להתייצב מולם ולא להתעמת. עמוק בפנים אנחנו יכולים להרגיש שהם לא מתייחסים אלינו באותה צורה, אבל אנחנו ממשיכים להיות נחמדים אליהם - כי אנחנו מפחדים מדי להתנהג אחרת.

למה כדאי להסיר את מסכת "אימא תרזה"?

כי אנחנו לא סמרטוטים.

זה לא קל, אבל אנחנו צריכים ללמוד להעריך את עצמנו ובעיקר - לשים את הצרכים שלנו במקום הראשון. זה לא אומר כמובן שאין מקום לעשיה למען האחר - אבל אם נסיר את המסכה, נגלה שאנחנו ממשיכים לעזור לאחרים ממקום חזק יותר, ושהם מכבדים אותנו על כך.

מסכת מוישה אופניק - הפרסונה ה"קוטרית"

לפרסונה הזו יש מטרה מדוייקת מאוד. היא מרחיקה מאיתנו אחרים. לא בגלל שאנחנו באמת לא רוצים בחברתם, אלא דווקא בגלל שאנחנו חוששים שלא יאהבו אותנו. אנחנו חושבים שאם נהיה מספיק "גרמפיים", קוטרים, ציניים וקרירים, לא נצטרך להתמודד עם ביקורת אמיתית, עם אנשים שעלולים להכיר אותנו באמת.

למה כדאי להסיר את מסכת "מוישה אופניק"?

כי אנחנו עשויים לאבד המון. אנשים שרוצים להכיר אותנו ולעבור את המסכה הזעופה. אנשים שעלולים - אולי במקרה - לאהוב את מי שאנחנו באמת.

להצליח להסיר את המסכה.

יש כמובן עוד הרבה מסכות .מסכות הן חלק מהתרבות האנושית מאז שהיא קיימת ואין ספק שלכל מסכה יש זמן ומקום, אבל לפעמים - בדיוק כמו בסרט ההוא - אנחנו עלולים לגלות שהמסכה השתלטה עלינו. אנו עוטים את המסכה ונמצאים במין "נהג אוטומטי" שבו המסכה אומרת לנו כיצד להתנהג - במקום שאנחנו נהיה אלה שמקבלים את ההחלטות. זאת הנקודה שבו כדאי רגע להביט במראה ולחפש את את האני האמיתי שלנו. אני מזמינה אתכם להרים טלפון, או להשאיר פרטים כאן באתר ולמצוא ביחד איתי את הדרך להסיר את המסכות. תחושת החופש והשחרור תהיה מדהימה.

#מסכות #זהות #אותנטיות

מאמרים אחרונים

Your details were sent successfully!

ארכיון
bottom of page